Slovak(Slovak Republic) English(United Kingdom)
arab horses
 

Výstava koní v Kaľamenovej 2016
There are no translations available.

Malá obec Kaľamenová, ktorá sa nachádza v nádhernom prostredí Turčianskej kotliny (nazývanej aj Turčianska záhradka), ožila dňa 28. 5. 2016 nezvyčajným ruchom. Zo širokého okolia sa tu zišli chovatelia a milovníci koní. Dôvodom na toto stretnutie bol 8. ročník Výstavy koní všetkých plemien, ktorú usporiadala Farma GÍRETH so sídlom v Kaľamenovej.
 
Uplynulo už tridsať rokov odvtedy, čo sa Ing. Mgr. Jozef Gíreth začal v Kaľamenovej zaoberať chovom koní. Začiatky boli ťažké, no jeho farma sa postupne vypracovala na najväčší súkromný chov arabských koní na Slovensku, ktorý je ako jediný u nás podporovaný z európskych fondov. Farma disponuje rozľahlými pastvinami pre kone v krásnom prostredí údolia rieky Turiec, ktorá je tri kilometre prirodzenou hranicou pastvín. Z poľnohospodárskej výroby dokáže vyprodukovať viacej kvalitných krmív ako potrebuje pre vlastné kone. Sídlo farmy je v zrekonštruovanej historickej budove – renesančnej kúrii rodu Rakovských z roku 1540. Okrem vlastného chovu koní sa Farma GÍRETH zúčastňuje aj na testovaní ich výkonnosti nielen úspešnou účasťou na pretekoch vo vytrvalosti (endurance), ale takéto preteky v Kaľamenovej už niekoľko rokov aj organizuje.
 
Na výstave predstavili chovatelia 21 koní. Hodnotenie vykonávali Ing. Juraj Kovalčík a MVDr. Peter Holakovský, obidvaja s viacročnou praxou v štátnej výberovej komisii pre plemenné kone. Vystavované kone boli hodnotené v štyroch kategóriách.
 
V jednotlivých kategóriách sa na prvom mieste umiestnili tieto kone:
Kobyly do 6 rokov: počet koní v kategórii – 6; VICORA ~ nar. 2011; slovenský teplokrvník; tm. hd.; po 4564 Corsinni, z 2/315 Willám po 4390 Sahib (Karino); majiteľ Miroslava Junasová, Košťany nad Turcom.
Kobyly 7-ročné a staršie: počet koní v kategórii – 9; SHAMZ 21 Haz. ~ nar. 2009; Or 1/1; ryš.; po 3595 Semiramis B, z 686 Seila (Al Sachra Kaythoom – 38); majiteľka Petra Sakáčová Piatrová, Nový Tekov.
Žrebce do 4 rokov: počet koní v kategórii – 3; EMIR AL BADIA ~ nar. 2015; arab; šedý bel.; po 4560 Jihaad, z 2016 Saskia po 219 Aleppo; majiteľka Katarína Vajdiarová, Veličná.
Žrebce 5-ročné a staršie: počet koní v kategórii – 3; 3757 AL BECK ~ nar. 2006; originálny arab importovaný zo Sýrie; vraník; po Omda A02075, z Trouq wa Tehla; majiteľ Farma GÍRETH, Kaľamenová.
 
Na záver výstavy hodnotitelia určili šampióna výstavy, ktorým sa stala víťazka kategórie 7-ročných a starších kobýl, SHAMZ 21 majiteľky Petry Takáčovej Piatrovej z Nového Tekova.
 
Aj sprievodný program bol pre divákov a účastníkov výstavy zaujímavý. Počas prestávky si mohli pozrieť ukážky výcviku psov kynologického klubu Amabassador K9 z Kláštora pod Znievom pod vedením jeho majiteľa Petra Čuntalu, ukážky výcviku koní členmi JK Húšť Dlhá nad Oravou pod vedením p. Moniky Brienikovej, no mohli si aj zakúpiť obrazy na predajnej výstave obrazov koní. Pre milovníkov koní pod kapotou ukážku zo svojej ponuky predstavil výhradný predajca automobilov Nissan so sídlom v Martine. O občerstvenie sa postarala fima Sunland, s. r. o., z Martina.
 
Môžeme skonštatovať, že účastníci výstavy prežili krásny víkendový deň so zaujímavým programom a domov si odnášali množstvo pekných zážitkov a šťastlivci aj výhry z tomboly. Ďalšie fotografi z výstavy nájdete v galérii na stránke www.arabhorses.sk.
 
MVDr. P. Holakovský