Slovak(Slovak Republic) English(United Kingdom)
arabské kone
 

60km vytrvalostný pretek Bijacovce (1.8.2009)
Bijacovce 2009V piatok 31.7. doobeda sme naložili plemenného žrebca 4569 Urána a jeho o rok staršiu pravú sestru 4014 Úžasná do vozíka a vydali sme sa na cestu do dedinky Bijacovce za Levočou. Po dlhej ceste sa pred nami objavil Spišský hrad, pod ktorým sa majú konať vytrvalostné preteky.

Po dorazení do cieľa sme sa rozhodli, že kone ubytujeme vonku v ohrade a tak sme začali so stavbou. S pomocou miestnych obyvateľov sa nám podarilo urobiť dobrý nocľah pre kone i pre nás. Večer dorazil aj náš druhý servisný tím. Po porade pretekárov a drobnej obhliadke trate sme ešte prehodili pár slov a pobrali sme sa spať.
 
Ráno o piatej sme sa začali pomaly prebúdzať . Najprv nakŕmiť kone, potom príprava na vstupnú veterinu, rýchle raňajky a už je tu čas na štart Súťaže na 60 km, ktorej sa zúčastňujeme tak ešte posledné dohody a úpravy a ide sa na štart.

Bijacovce 2009Odštartovalo  osem pretekárov, ktorí sa vydali na ťažkú kopcovitú trať. Stále hore a hore až po prvý servisný bod, ktorý bol cca na piatom kilometri,  potom  dole do dedinky Vyšný Slávkov, kde bol druhý servisný bod skoro 10 km od štartu a znova do kopca k servisnému bodu jedna a odtiaľ do cieľa väčšinou zase dole kopec.

Prvé kolo sme sa držali všetci spolu obhliadli sme si trasu a v druhom a treťom kole sme sa snažili ísť podľa možností našich koní. Napriek náročnej trati, pre naše kone trénované v menej členitom teréne, sme boli prekvapení, že aj v poslednom kole mali chuť ísť a bojovali až do konca. Víťazom preteku na 60 km sa stal domáci pretekár Matej Solár na skúsenej kobylke Haisha, ktorá získala aj cenu kondície, za ním skončil  Urán s Janou Bačovou a tretia Úžasná s Lenkou Kremlovou z našej farmy.

Bijacovce 2009Je to prvá sezóna našich koní a tiež to bola prvá 60 km trať, ktorú odbehli, takže tento výsledok bol pre nás jednoznačne výborný, ale treba sa pozerať dopredu. Za jazdcov ďakujem servisnému tímu Martine a Peťovi Sekerkovcom z Dolného Kubína, Barborke Blažkovej a Lenke Brngalovej zo Slovenského Pravna  pod vedením Jozefa Gíretha , ktorý nás počas celého preteku výborne servisovali a tak tiež prispeli k úspechu našich koní. Poďakovanie patrí aj riaditeľke preteku Ing. Lýdii Juríkovej za to, že tak v krátkom čase (1 mesiac) dokázala veľmi úspešne pripraviť celý pretek s pomocou rozhodcovského zboru pod vedením Mgr. Dušan Majerčík, Ing. Pavol Tomáš a Vratislav Gallo, starostovi obce Bijacovce Mgr. Ján Pivovarníček, miestnym obyvateľom, ktorí nám vyšli v ústrety a  pľnohospodárskemu družstvu v Bijacovciach.

Už sa pripravujeme na najbližšie preteky v Mošovciach 19.9.2009, kde za farmu pobežia štyri kone. Na 90km sa pripravuje Urán/Jana Bačová a Úžasná/Lenka Kremlová na 60km Cnosť života s našim najmladším jazdcom Radkou Bročkovou a na 40 km Shagya XXVII-1/Martina Miklušičáková.  Uvidíme sa na pretekoch v Mošovciach, kde sa tešíme na stretnutie so všetkými priaznivcami vytrvalostného jazdenia. Dovtedy, nech nám tie kone idú.

S pozdravom tím z Farmy Gíreth