Slovak(Slovak Republic) English(United Kingdom)
arabské kone
 

Vytrvalostné preteky Mošovce (19.9.2009)
V piatok 18.9.2009 poobede všetci jazdci nasadli do auta a šli sme pripraviť padok do priestoru cieľa a štartu a pozrieť  trasu pretekov. Nakoľko sú Mošovce od nás len 13km, kone povezieme až ráno.  Večer sa ešte konala schôdza, na ktorej nás rozhodcovia a usporiadatelia oboznámili s priebehom a pravidlami sobotňajších pretekov. Účasť 34 pretekárov bola zárukou, že preteky budú kvalitné a konkurencia výborná.
V sobotu ráno už od pol piatej bola celá farma na nohách. Nakŕmiť a jazdci sa už pripravujú na nakladanie a odchod prvých koní na miesto pretekov. Plemenný žrebec Urán/Jana Bačová so svojou pravou sestrou Úžasnou/Lenka Kremlová sa nakladajú ako prví. Štartujú v dostihu na 90 km a je to posledná možnosť získať kvalifikáciu na hviezdičkové preteky  a tak sme všetci plní očakávania a tak trochu nervózni. Ako druhé odchádzajú do Mošoviec kobyly Shagya XXVII-1/Martina Miklušičáková, ktorá štartuje v dostihu na 40km a Cnosť života/Radka Bročková, ktorá absolvuje dostih na 60km.
Vstupná veterinárna prehliadka dopadla dobre a všetky naše kone sa pripravujú na štart.            
 
O 8:00 je odštartovaný dostih na 90km v ktorom štartuje Urán s Úžasnou, o  8:30 odštartovala Cnosť života na 60km a o 9:05 Shagya XXVII-1 na 40km.Všetky kone sa  s chuťou pobrali do boja s traťou, ktorá bola výborne pripravená a označená.

A ako sme dopadli?
Urán s Úžasnou (O:3432 Saturn-M:516 Ultima) absolvovali 90km priemernou rýchlosťou 13,1 km/h a úspešne sa kvalifikovali na hviezdičkové preteky.
 
Shagya XXVII-1 (O:10Shagya XXVII-M:635 S.B.I-24) prišla do cieľa 3. za dvoma domácimi pretekármi.
 
Myslím, že môžeme byť spokojní s výkonmi našich koní a jazdcov napriek tomu, že Cnosť (O:3432 Saturn-M:1928 Córa) na záverečnej veterine okrívala, ozvalo sa zranenie spred mesiaca, ale absolvovala celých 60km a len 12 ročná Radka Bročková, ktorá ju jazdí, zvládla nástrahy trasy na jednotku.
 
 
 A čo nám spravilo najväčšiu radosť? Určite CENA KONDÍCIE ktorú získal Urán.

 

...a čo na to majiteľ Jozef Gíreth?
Teší nás, že náš dlhoročný zámer v chove arabských koní, pripúšťanie, odchov žriebät, triedenie žriebät, výchova dospelého jedinca, vyradenie z remont a zaradenie do plemenitby, proces, ktorý trvá cca aj 10 rokov začína prinášať svoje ovocie. Cieľom  je  vychovať  kone nielen pekné na exteriér, ale aj kone pracovité, vhodné do športu. Za našu farmu, (aj v iných stajniach) úspešne pretekajú   kone z  nášho chovu a o to nás to teší viac.  Sme radi, že na vytrvalostných pretekoch stretávame kone, ktoré pochádzajú z chovu arabských koní v Kaľamenovej z Farmy GÍRETH a úspešne reprezentujú svoje kluby, a ešte aj nás...Je dobré spomenúť tu ešte jeden dôležitý fakt kone a jazdci pred ,počas, ale aj po  pretekoch potrebujú tiež vždy nejaké zabezpečenie a preto si myslím, že sa nám podarilo vytvoriť  v rámci jazdeckého centra Farmy Gíreth  partu dobrých súťaže chtivých ľudí o to je to potom jednoduchšie pri porovnávaní síl v súťažiach. Poznáte to: "...ve dvou se to táhne líp."
S pozdravom nech nám tie kone idú, sa s vami  nateraz lúčim, Jozef...

...a na záver POĎAKOVANIE
Chceme aj týmto spôsobom, poďakovať, za príležitosť zúčastniť sa vytrvalostného preteku v Mošovciach organizovaného Farmou JACK, za perfektne pripravený pretek a ústretovosť  všetkých s kým sme jednali od príprav až po samý záver tohto krásneho športového dňa. Zvlášť ďakujeme majiteľom Farmy Jack manželom Karolovi a Márii Chrenovcom s rodinou, riaditeľovi preteku JUDr. Michalovi Slameňovi,  Ing. Zuzke Sitárovej a tiež ostatným v organizačnom tíme Farmy Jack.
Rozhodcovskému zboru v zložení  Mgr. Dušan Majerčík, Mgr. Vladimír Pažitný, Ing. Pavol Tomáš a veterinárom  pod vedením MVDr. Lindy Axerovej, ktorí dohliadali  na korektný priebeh pretekov.
Za jazdcov ďakujem  členom jazdeckého centra Farmy Gíreth Natálke Solářovej a Janke Gyermekovej, rodičom Lenky Kremlovej a Radky Bročkovej. Ďalším "servisákom" Martine a Peťovi  Sekercom, Barborke Blaškovej a majiteľovi Jozefovi Gírethovi, ktorí svojou pomocou prispeli k úspechu našich koní a jazdcov.

...servis po ukončení 90km pre Užasná (ryšiak), Urán (hnedák - víťaz ceny kondície)

 
Autor: Jana Bačová
Foto: Janka Semčišáková (študentka 6. roč. Univerzity veterinárskeho lekárstva v Košiciach)